1. Psikolojik varsayımlar  : a. Psikoanalitik varsayım: Bu görüşe göre anksiyete temelde bir iç çatışmanın (intrapsişik) ürünüdür. Buradaki çatışma benlik ile altbenlik, yada benlik ile üstbenlik arasında oluşabilir. Altbenlikden haz ilkesi doğrultusunda doyum arayan dürtüler üstbenliğin gerçekleri tarafından engellenir. Benlik bunlar arasındaki çatışmayı çözerek dürtüyü bastırırsa (represyon) sorun çözülür. Benlik çatışmayı çözemezse, bastıramazsa bunu tehlike olarak algılar. Bütün bu süreç bilinç dışında yaşanır. Bilinç alanında ise ortaya anksiyete çıkar. Buna “serbest yüzen anksiyete” denir. Eğer bastırma işe yaramadığında bu çatışmayla baş etmek için diğer savunma düzeneklerini kullanırsa kullandığı savunma düzeneğine göre

 

Devamını oku...
 

Anksiyete bozuklukları DSM-IV’de alt başlıklar olarak ele alınmıştır. Bunlar:

  • 1. Yaygın Anksiyete Bozukluğu
  • 2. Panik Bozukluk- Agorafobi ile birlikte -Agorafobi ile birlikte olmayan
  • 3. Özgül Fobi
  • 4. Sosyal Fobi
  • 5. Obsesif-Kompulsif Bozukluk
  • 6. Posttravmatik Stres Bozukluğu
  • 7. Akut Stres Bozukluğu
  • 8. Genel Tıbbi Duruma Bağlı Anksiyete Bozukluğu
  • 9. Madde Kullanımına Bağlı Anksiyete Bozukluğu
  • 10. Başka Türlü Adlandırılamayan Anksiyete Bozukluğu
 

Temel olarak anksiyete bozukluklarında belirtiler benzerdir. Ancak kullanılan savunma düzeneklerine göre farklı belirtiler eşlik ederek farklı klinik tablolar oluşur. Genel anlamda anksiyetenin 4 temel klinik özelliği vardır.

1) Bilişsel belirtiler: Gerçeklik duygusunda değişme, çevrenin değişiyor gibi algılanması, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü, kontrolünü yitirme kaygısı, fiziksel zarar göreceği endişesi.

2) Affektif belirtiler: Korku,huzursuzluk, endite, çaresizlik, alarm duygusu, panik .

3) Davranışsal belirtiler: Anksiyete yaratan durumlardan kaçınma davranışı, dona kalma.

4) Fizyolojik belirtiler:Kardiovasküler sistem: Çarpıntı, kan basıncı değişiklikleri, soluk renk yada yüzde kızarma Solunum sistemi : Nefes darlığı, hava açlığı, boğazda düğümlenme, boğulma hissi 

Gastrointestinal sistem : Yutma güçlüğü, bunaltı, kusma, ishal ,karın ağrısı ),

Genitoüriner sistem : Sık idrara çıkma, empotans, cinsel isteksizlik Cilt belirtileri : Terleme, kızarma, sıcak basması Nörolojik : Tremor, parestezi, anestezi, baş dönmesi, bayılma hissi veya bayılmalar, kas gerginliği, motor huzursuzluk

 

 

Kendiliğinden ve beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan panik ataklarla giden bir klinik tablodur. Panik atak aniden ve beklenmedik biçimde ortaya çıkan , ½-1 saat süreli, bedensel belirtilerin eşlik ettiği yoğun bir anksiyete nöbetidir.

 

Ataklarda çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, göğüs ağrısı, bulantı, baş dönmesi, sersemlik, kontrolünü kaybedeceği korkusu, çıldıracağı korkusu, ölüm korkusu, uyuşma ve karıncalanmalar, üşüme, ürperme, çevrenin değiştiği duyguları gibi belirtilerden 4 yada daha fazlasının olması gerekir.

 

İlk panik atak sıklıkla kendiliğinden ortaya çıkar. Herhangi

Devamını oku...
 

Özgül bir nesne yada durumun varlığı, yada bununla karşılaşacak olma beklentisiyle başlayan aşırı, anlamsız bir korkudur. Fobik uyaranla karşılaşılınca birden başlayan anksiyete tepkisi ortaya çıkar.

 

Panik atak halini alabilir. Kişi korkunun aşırı yada anlamsız olduğunu bilir.Yine de bu durumlarla karşılaşmamak için kaçınma davranışına girer. Fobik uyaranla karşılaşma ile ilgili kaçınma, korku yada anksiyöz beklenti, kişinin olağan günlük işlerini, mesleki işlevselliğini yada toplumsal yaşamını belirgin ölçüde bozar.Çocuklarda anksiyete, ağlama, huysuzluk gösterme, donakalma,

sıkıca sarılma olarak dışa vurulabilir. 6 aylık yaygınlık %5-10 dolayındadır.Kadınlarda 2 kat fazladır.

Fobilerin oluş nedenleri içinde temel psikodinamik görüş biliçdışı benlikçe kabul edilmeyen dürtülerin yer değiştirerek (replacement) dış nesnelere aktarılmasıdır. Tipleri:Hayvan tipi: Genelde çocukluk çağlarında başlar.Doğal çevre tipi: Fırtına, yüksek yerler gibi ortamlardır. Sıklıkta çocuklukta başlar.Kan-enjeksiyon-yara tipi: Genellikle aileseldir. Çoğu zaman vazovagal tepki görülür.

Durumsal tip: Tünel, asansör, uçağa binme, araba kullanma, kapalı yerler gibi durumlarla karşılaşılınca ortaya çıkar. Çocukluk çağında ve yirmili yaşlarda sıktır.

Diğer tip: Boşluk fobisi, çocuklukta masal

Devamını oku...
 

Sayfa 1 / 2

<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>